Nie chcę żałować, że czegoś nie zrobiłam

By | wtorek, 21 marca 2017 Leave a Comment
Często słyszę od innych lub napotykam się na artykuły, gdzie ktoś porusza zagadnienie, że czegoś żałuje. Żałuje, że nie zrobił. Ja nie chcę się tak czuć. Nie chcę żałować, że nie zrobiłam czegoś, na czym mi zależy. 

Gdybym mógł cofnąć czas

Ten ktoś dzisiaj mówi sobie, że gdyby mógł cofnąć czas, to zrobiłby coś inaczej. W przeszłości poświęcał dużo czasu  na aktywności, które okazały się nie mieć większego znaczenia, a nie przykładał uwagi do tego, co ważniejsze w dłużej perspektywie. Odnosi się to często do prostych wyborów, których dokonujemy każdego dnia, które nim się obejrzymy stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności, niestety.

Zmieniam, żeby już nie żałować

Moje najnowsze odkrycie to blog Ravi'ego (w jęz. angielskim). Bardzo spodobał mi się jego punkt widzenia. Uważa, że 'regrets', czyli rzeczy, których żałuje pozwalają mu zrozumieć jego aktualne priorytety w życiu. Jego obecny styl życia obejmuje aktywności, o które wcześniej nie dbał. I to wcale nie jest niczym zaskakującym.

Zmiana jest pewna. Ciągle coś zmienia się w Twoim otoczeniu, zmieniasz się też Ty sam. Uważam, że dobrze wiedzieć, czego osoby bardziej doświadczone nie zrobiły, jak były młodsze i czego znaczenie dostrzegły z upływającym czasem. Samej łatwiej mi uczyć się na własnym doświadczeniu, ale czasem można też nauczyć się czegoś z błędów innych.

Tablica z NYC

Czy słyszałeś o tablicy 'Napisz, czego najbardziej żałujesz', którą ktoś anonimowo rozstawił w Nowym Jorku? Przypadkowi przechodni mogli wziąć kredę i dodać coś od siebie. Podzielić się tym, czego żałują. Ku niewielkiemu zaskoczeniu, osoby nie wspominały o rzeczach materialnych, ale odnosiły się do:

 • niewykorzystanych okazji
 • niewypowiedzianych słów
 • niespełnionych marzeń

Przeszukałam internet pod kątem artykułów opisujących aktywności, których ludzie żałują, bo ich nie zrobili. Poniżej dzielę się z Tobą tymi, które najbardziej zapadły mi w pamięć:

Żałuję, że...

 • ... za bardzo skupiałem się na pieniądzach
 • ... za dużo pracowałem
 • ... nie podróżowałem więcej
 • ... nie spędzałem więcej czasu z rodziną / przyjaciółmi
 • ... zbytnio przejmowałem się opinią innych
 • ... nie rozwijałem / nie miałem swoich zainteresowań
 • ... nie dbałem bardziej o siebie 
 • ... nie zrobiłem / nie powiedziałem / nie spróbowałem...

W szczególności bardzo spodobał mi się artykuł Amulya'i zamieszczony w Katalogu Myśli (Thought Catalog). Zamieszczam dla Ciebie wszystkie punkty (starałam się przekazać sens, nie zawsze jest to dosłowne tłumaczenie):

6 rzeczy, które chciałabym robić będąc młodsza, które poprawiłyby moje życie dzisiaj
 1. Lepiej troszczyć się o swoje ciało
 2. Bardziej zadbać o swoją psychikę
 3. Wiedzieć jak duże znaczenie ma własne hobby
 4. Rozmawiać więcej z samą sobą
 5. Cieszyć się bardziej drogą / podróżą
 6. Zdawać sobie sprawę z tego, że porażki czynią mnie silniejszą

Na koniec podzielę się z Tobą przesłaniem filmiku, o którym pisałam w tym artykule:

'Każdy dzień jest czystą tablicą.
Zrób te rzeczy, których będziesz żałować, że nie zrobiłeś.'

Z takich drobnych, ale ważnych dla mnie rzeczy, to personalnie żałuję, że nie zaczęłam wcześniej uczyć się francuskiego. W styczniu publicznie zadeklarowałam się,  że w tym roku zabieram się za naukę i chcę dojść do poziomu A1/A2. W tym miesiącu kupiłam płyty do nauki języka i powolutku ruszam do przodu :)


Tak jak pisałam na wstępie tego artykułu - nie chcę żałować, że nie zrobiłam czegoś, na czym mi zależy. Jeśli Ty też nie, to zastanów się, czym dla Ciebie jest 'to coś'  i zacznij działać. Co chciałbyś zrobić, żeby kiedyś nie żałować, że tego nie zrobiłeś? Alternatywnie, czy masz coś czego żałujesz? Co z tym zrobisz?


Daj znać w komentarzu,
Nomadka

P.S.
Za rok będziesz szczęśliwy, że zacząłeś dzisiaj!
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :