Kocha podróże i bez nich nie wyobraża sobie życia

By | wtorek, 28 marca 2017 Leave a Comment
Od ich ostatniej rozmowy minęły dwa tygodnie. 14 dni, podczas których trochę dokuczały wątpliwości, ale też pojawiały się nowe koncepcje. Koło podróży jej życia zostało nakreślone. Jeszcze nie do końca przeanalizowane, ale dziś poświęcą na to czas.


Kocha podróże i bez nich nie wyobraża sobie życia

Jak działać?
1. Wybierz 1 najważniejszy obszar z koła życia
2. Określ, co dla Ciebie oznacza aktualny poziom
3. Zastanów się, co chcesz osiągnąć
4. Wyznacz pierwszy krok i zacznij działać dziś
5. Wyznacz kolejne kroki i czas ich realizacji

(...)
- Wiesz, wydaje mi się, że wzięłyśmy za dużo na siebie. Słynę z tego, że nie umiem ograniczyć się do jednego celu, ale teraz chyba przesadzam. Koncepcja, żeby zajmować się różnymi aspektami naraz, o dziwo, nie do końca mi odpowiada.
- Cieszę się, że to podkreślasz. Ostatnio spoglądałyśmy holistycznie na Twoje życie. Tak, aby poszczególne części koła tworzyły spójną całość. Nie jest powiedziane, że musisz pracować nad wszystkim na raz. Wręcz przeciwnie. Koncepcja 'multitaskingu' (robienia wielu rzeczy w tym samym czasie) jest już uznawana za przestarzałą u już nikt jej nie bierze na poważnie. Wybierz to, co dla Ciebie jest najważniejsze i na tym się skup.

Potrzebowałam...

- Potrzebowałam takiego spojrzenia i bardzo się cieszę, że mam je zawsze dostępne online po naszym ostatnim spotkaniu. To właśnie dzięki niemu przekonałam się, że tylko część aktywności jest moim priorytetem, a reszta może jeszcze poczekać w kolejce albo być realizowana mniejszymi krokami.
- Tak to właśnie działa. Zmiana nie dokonuje się podczas naszych rozmów. To tylko impuls do działania. Prawdziwa przygoda i podróż do wnętrza siebie zachodzi pomiędzy tymi spotkaniami. 

Przygotowania do podróży

- Przygotowując się do podróży też nie robisz wszystkiego na raz. Często zaczynasz od zakupu biletu lotniczego, rezerwacji hotelu, a dopiero później planujesz zwiedzanie, kolekcjonujesz potrzebne rzeczy, załatwiasz potrzebne dokumenty, aż w końcu dochodzisz do pakowania, zamykasz za sobą drzwi i jedziesz na lotnisko.
Proces ten może być dłuższy lub krótszy, składać się z innych kroków, w innej kolejności. Nie ma na to jedynego idealnego sposobu. Tak samo jak nie ma idealnej recepty na życie. Podkreślałam już i będę podkreślać, że to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie, to Ty podejmujesz decyzje i ponosisz ich konsekwencje.

- Masz rację. To ja poprzednim razem zaznaczałam punkty gdzie jestem i to ja mogę decydować, w którym kierunku chcę iść.
- Dokładnie. Wszystko zależy od Twojego działania. To co wybierasz?

"Tutaj jesteś"

- Kocham podróże i bez nich nie wyobrażam sobie mojego życia. Zacznijmy więc od tej części koła mojego życia.
- Dobrze. Stwierdziłaś, że jesteś na poziomie 6. Co oznacza dla Ciebie ten poziom?

- Oznacza to, że podróżuję w miarę możliwości, limitu, który mam dostępny na cały rok. Są to tygodniowe wakacje, sporadycznie weekendy poza miastem.

- Rozumiem. Stwierdziłaś również, że chciałabyś dojść do poziomu 9. Co zatem chciałabyś poprawić, aby być na 9? Co zawiera się w obszarze pomiędzy 6 a 9?

Tam chcesz być

- Chciałabym jeździć co roku do bardziej odległych miejsc. Polecieć w nieznane miejsce i spędzić ok. 3 tygodnie na podróżowaniu. Poza tym chciałabym lepiej spędzać weekendy. Planować je z wyprzedzeniem i robić ciekawe rzeczy, zarówno w Krakowie jak i poza nim. Chciałabym, żeby każdy weekend wnosił jakąś wartość do mojego życia. Nie chcę, żeby mijał niezauważony, co niestety czasem się dzieje.

- Czy zatem jeśli co roku będziesz jeździć na 3 tygodniowe wakacje i planować każdy weekend tak, żeby był dla Ciebie wartościowa, to będziesz na 9?

- Hmm... może dołóżmy jeszcze jakieś inne wakacje tygodniowe na poznanie nowego zakątka świata nie tak odległego i dwa kilkudniowe wypady do zagranicznych miast. Wtedy będę się czuła na 9 - bardzo zadowolona :)

Zmiana 

- Podsumowując, zmiana z 6 na 9 oznacza dla Ciebie:

  • 3-tygodniowe wakacje raz w roku
  • tygodniowy pobyt w nowym miejscu
  • dwa kilkudniowe wypady za granicę
  • każdy weekend będący wartościowym
Co zatem musisz zrobić, żeby zrealizować wszystkie założenia?

-Hmm, jest kilka rzeczy, które powinnam wziąć pod uwagę.
1. URLOP: Przede wszystkim dobrze gospodarować urlopem. Mając do dyspozycji 26 dni (od przyszłego roku) mogę przeznaczyć 15 dni na najdłuższy wyjazd, 5 dni na krótszy, 4-6 na dwa wyjazdy zagraniczne. Czasem pracuję w święta, więc dodatkowe wolne na wszelki wypadek mogę sobie zgromadzić w ten sposób.
2. PIENIĄDZE: Wiadomo, że za darmo nie pojadę. Powinnam lepiej zarządzać swoimi finansami i mieć zawsze na koncie gotowy budżet na wyjazd. Tutaj chyba wchodzimy do strefy finansów, nad którą chciałabym popracować
3. TOWARZYSTWO: Zawsze podróżowałam z kimś. Planując podróże warto by było również upewnić się, że będzie partner do wspólnych wojaży.
To chyba najważniejsze zagadnienia.

Pierwszy krok wykonany dzisiaj

- W takim razie jaki będzie Twój pierwszy krok? Co możesz zrobić dzisiaj, żeby choć trochę przybliżyć się do swojego celu?
- Przede wszystkim stworzyć listę destynacji i aktywności, które będę chciała realizować. Mogę ją rozwijać o coraz to nowe inspiracje. Będzie również moją motywacją do działania,
- Super. Rozumiem, że dzisiaj zaczniesz ją tworzyć? Nie musisz mieć jej od razu kompletnej. Wystarczą po 3 pozycje w każdej z 4 kategorii. Zgadzasz się?
- Jak najbardziej. Zabieram się do działania, dziękuję!

Co zrobisz dzisiaj, żeby przybliżyć się do swojego marzenia? Co zrobisz jutro, aby być bliżej swojego celu? Jaki będzie Twój kolejny krok? I jaki następny? 


Co jest dla Ciebie najważniejsze w tym momencie? Od czego zaczniesz działanie dzisiaj?
Nie jutro, nie od poniedziałku, nie od przyszłego miesiąca. Zrób coś niewielkiego już teraz!


Bon voyage,
Nomadka


P.S.
Zainspirowałam się tego wieczoru historią Karola z "Busem Przez Świat". Uwielbiam historie osób, które na własnym przykładzie pokazują jak wielką siłę mają marzenia. Pomimo przeszkód, niesprzyjających okoliczności, to idą w zaparte. Działają i spełniają swoje marzenia. Popieram całkowicie i życzę tego również Tobie, mój Czytelniku.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :