Działaj dobrze każdego dnia

By | środa, 8 marca 2017 1 comment
Uporządkuj swoje codzienne czynności krok po kroku jeśli chciałbyś, żeby Twój kalendarz był dla Ciebie pomocny zarówno w organizacji jak i motywacji. Polecam zaczynać małymi krokami, bo jak zapewne wiesz nawyki ciężko zbudować od razu. Znacznie łatwiej utwierdza się je systematycznie, niewielkim działaniem z czasem zwiększając ilość, intensywność czy zasięg.

Działaj dobrze każdego dnia


Dzisiejszym tematem jest połączenie słów działanie i dobre, czyli działaj dobrze!

Pierwsze zadanie na dzisiaj i każdy kolejny dzień (pisząc pierwsze chcę Cię poinformować, że poniżej będzie jeszcze coś drugiego :))

Po przebudzeniu zapisz w kalendarzu odpowiedź na pytanie:

1. Co dobrego chcę dzisiaj zrobić?

Pisz o tym, co jest dla Ciebie ważne tego dnia; co zrobisz dzisiaj, co ma Ciebie mnie wartość. Wystarczy jedna mała rzecz, może to być poranny spacer, nauka języka, spotkanie ze znajomymi, zadanie, które długo już odkładałeś. Właściwie to cokolwiek. Ważne, żeby było to coś Twojego.

Kotwica 

Najlepiej zakotwiczyć to zadanie o jakąś inną czynność, którą wykonujesz niemalże bezwarunkowo rano. Przykładowe kotwice: siadasz do śniadania i otwierasz kalendarz, po umyciu zębów zerkasz do kalendarza czy ścielesz łóżko po czym robisz notatkę. Jestem przekonana, że sam wymyślisz jeszcze więcej takich kotwic, a na pewno znajdziesz taką, która najbardziej będzie Ci pasować.

Stwórz możliwości 

Jak już znalazłeś swoją kotwicę i zapisałeś w kalendarzu co dobrego dzisiaj zrobisz, to jesteś gotowy do  rozpoczęcia dnia. Mając cel na dzisiaj w głowie (i w razie czego zapisany) szukasz możliwości, aby go zrealizować. Pod szukaniem rozumiem również stwarzanie takich możliwości, tzn. jeśli zapisałeś, że chcesz poświęcić 30 minut na naukę francuskiego, to wpisujesz jednocześnie w swojej agendzie, o której godzinie się tym zajmiesz i o wyznaczonej porze bierzesz się do działania. Nie wymawiasz się wieczorem, że nie było okazji ani nie było czasu.

Co więcej, aby być bardziej konsekwentnym mam jeszcze jedno zadanie, tym razem na wieczór, do wykonania przed pójściem spać.
Wróć do swojego kalendarza i tym razem zapisz:

2. Co dobrego dzisiaj zrobiłem?

Krótko i na temat. Sprawdzasz sam siebie czy zrealizowałeś jedno zadanie, które sobie wyznaczyłeś na dany dzień; czy zrobiłeś dzisiaj to, co ma dla Ciebie znaczenie.
Dziękujesz sobie za to, co osiągnąłeś i przechodzisz do kolejnego dnia z satysfakcją i zadowoleniem z samego siebie.

Podsumowując:

  1. Co dobrego chcę dzisiaj zrobić?
  2. Co dobrego dzisiaj zrobiłem?

Jakie zadania i cele wpisujesz w swój kalendarz? Podziel się i zmotywuj innych, dodaj coś od siebie :)

Buźka,
Nomadka

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz :

  1. Kalendarz nadal pusty. Kolejny rok ... Planowanie nie jest moją mocną stroną. :)

    OdpowiedzUsuń