Zbiór kompetencji

By | czwartek, 26 stycznia 2017 Leave a Comment
Zbiór kompetencji

Hej!

Od jakiegoś czasu teoria i narzędzia coachingowe są mi bardzo pomocne do zarządzania zmianami wprowadzanymi w moim prywatnym życiu.

Nie inaczej jest z dzisiejszym postem, który nawiązuje do Kluczowych Kompetencji Coacha wytyczonych przez ICF, Międzynarodową Federację Coachingową.

Jeśli chcemy samodzielnie wprowadzać zmiany do naszego życia, odpowiednio je planować i kontrolować nasze postępy, to poniekąd stajemy się coachem samej siebie. W takim przypadku, kompetencje coachingowe mogą się okazać bardzo pomocne.

11 kompetencji zostało podzielonych na 4 kategorie. Przejrzyjcie się poniższej liście i sprawdźcie jak to jest z Wami. W czym jesteście dobre? Jakie umiejętności chciałybyście rozwinąć? Co będzie Wam pomocne przy wprowadzaniu zmian?

ZASADY WSPÓŁPRACY
1. zgodność z wytycznymi kodeksu etycznego - jakimi wartościami kierujecie się przy podejmowaniu działań? (tutaj odsyłam do artykułu Poznaję siebie lepiej)
2. uzgodnienie kontraktu - zawieracie umowę same ze sobą i ustalacie reguły, których będziecie przestrzegać? (polecam pisemnie)

WSPÓŁTWORZENIE RELACJI
3. Budowa zaufania i poczucia bezpieczeństwa - ufacie sobie całkowicie? szanujecie się? tworzycie dla siebie inspirujące środowisko?
4. Obecność - znajdujecie czas kiedy jesteście skupione wyłącznie na sobie? korzystacie z własnej intuicji i ufacie wewnętrznej mądrości? eksperymentujecie z nowymi możliwościami w swoim działaniu?

EFEKTYWNE KOMUNIKOWANIE
5. Aktywne słuchanie - rozumiecie swoje potrzeby i sygnały własnego organizmu? potraficie skonkretyzować swoje przemyślenia?
6. Pytanie sięgające sedna - zadajecie sobie pytania, które prowadzą Was do głębszego samopoznania, zobowiązują do działania?
7. Bezpośrednia komunikacja - potraficie przemyśleć swoje działania i udzielić sobie informacji zwrotnej z wyciągniętych wniosków? ustalacie cele i plany działania?

WSPIERANIE PROCESU UCZENIA I OSIĄGANIA REZULTATÓW
8. Budowanie świadomości - dążycie do głębszego poznania siebie? identyfikujecie swoje silne strony, swoje obawy? potraficie popatrzeć na siebie z różnych punktów widzenia? rozróżniacie ważne i błahe sprawy?
9. Projektowanie działań - jakie macie możliwości do ciągłego uczenia się? poszukujecie alternatywnych rozwiązań? wdrażacie pomysły 'od zaraz'? wyznaczacie sobie komfortowe tempo do wprowadzania zmian?
10. Planowanie i wytyczanie celów - tworzycie plan rozwoju i wyznaczacie cele SMART? jak docieracie do materiałów wspierających proces uczenia się?
11. Zarządzanie postępami i zaangażowaniem - czy podejmowane działania są spójne z Waszymi celami? trzymacie się planu i wyznaczonych terminów? wyciągacie wnioski z tego, co nie udało Wam się zrobić?


Na pierwszy rzut oka część zasad pasuje do relacji pomiędzy dwoma osobami. Starałam się przedstawić je w taki sposób, aby można było odnieść się do relacji z samą sobą. Co o tym myślicie? 


Buźka,
NomadkaNowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :