Krok #5 Potęga nawyków

By | niedziela, 1 stycznia 2017 Leave a Comment
Krok #5 Potęga nawyków


Cześć!

Taki dzień jak dzisiaj, czyli niedziela 1 stycznia, szczególnie sprzyja skupieniu się na planowaniu roku i wyznaczaniu celów. Mam wrażenie, że internet zasypywany jest w ostatnim czasie treściami nawiązującymi do noworocznych postanowień.

Co o nich myślę? Postanowienia noworoczne są fajne, pod warunkiem, że rzeczywiście prowadzą do działania. Siłownie zazwyczaj pękają w szwach w styczniu, już nie jest tak ciasno w lutym, a każdego kolejnego miesiąca liczba osób dodatkowo maleje. Pewnie moglibyście wymienić podobne przykłady z Waszego życia...

Czyżby entuzjazm związany z postanowieniami noworocznymi szybko znikał, a razem z nim zanikało nasze działanie?

Znalazłam sposób jak sobie z tym poradzić! Do każdego celu warto dopisać dlaczego chcemy go realizować. Co więcej, wyznaczanie celów idzie w parze z tworzeniem nawyków :)


"Nawyk – zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie)."

[Wikipedia]

Nawyk tworzony jest poprzez świadomy proces uczenia się. Automatyzujemy coś, co wcześniej nie działo się automatycznie. Aby dana czynność stała się naszym nawykiem, należy wykonywać ją regularnie min. 3 tygodnie. Dobra wiadomość jest taka, że to my sami możemy kształtować nasze nawyki wprowadzając w nasze życie regularne wykonywanie wybranej czynności,


1. Tworzę listę moich celów (max. 10) - pamiętam, żeby były one SMART (Specyficzne, Mierzalne, Ambitne, Realne, Terminowe)
2. Obok każdego celu zapisuję swoje 'Dlaczego' - kilka ważnych dla mnie argumentów, po co chcę dany cel zrealizować
3. Definiuję nawyk, który pomoże mi osiągnąć dany cel 
4. Do każdego miesiąca w roku przypisuję jeden nawyk, który chcę wypracować - tylko jeden, nie robię wyjątku od tej reguły. Jeśli macie troszeczkę więcej celów niż pisałam wyżej, to macie jeszcze 2 miesiące do zapełnienia. Jeśli mniej, to na dany nawyk możecie poświęcić więcej czasu lub po prostu zrobić sobie wolne.


Oto mój kalendarz na 2017r. Zamiast nazw miesięcy zapisuję słowo klucz, które pomoże mi pamiętać o nawyku, nad którym chcę pracować danego miesiąca. Pełny opis moich SMART celów i ich 'Dlaczego' oczywiście mam już zapisany na dysku i trzymam pod ręką. 

I medytacja
II biznes
III język
IV weekend
V coaching
VI sport
VII dieta
VIII relacja
IX biznes
X podróż
XI biznes
XII podróżSzczęśliwego Nowego Roku! Życzę Wam przyjemnego planowania 2017r. i oczywiście zrealizowania możliwie jak największej ilości Waszych celów, może nawet i wszystkich! 
Pamiętajcie, że już jeden wypracowany nawyk jest powodem do zadowolenia z samego siebie :)

Buźka,
Nomadka
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :