Kontrakt Odyseusza

By | niedziela, 15 stycznia 2017 Leave a Comment

Kontrakt Odyseusza

Cześć!

Kontrakt Odyseusza, zwany także Paktem Ulissesa nawiązuje do umowy zawartej przez Odyseusza i członków jego załogi. Zdawali sobie sprawę, że przepływając obok Syren będą kuszeni możliwością przerwania rejsu i zatrzymania się na wyspie, z której dochodziło piękne śpiewanie Syren.
Aby nie poddać się tej pokusie, Odyseusz zatkał woskiem uszy swoich towarzyszy, a sam przywiązał się do masztu, eliminując w ten sposób ryzyko zmiany kursu.

Nakładając na siebie pewne ograniczenia, był w stanie zrezygnować z kuszącej zachcianki, co z kolei przybliżyło go do osiągnięcia celu długookresowego. 


Wyobraź sobie następującą sytuację:
  • Masz cel długookresowy, do którego dążysz (np. szczupła i zgrabna sylwetka)
  • Na Twojej drodze pojawiają się pokusy, które przynoszą Ci przyjemność krótkookresową, które jednak nie są spójne z Twoją wizją (np. wygodna kanapa w domu zamiast ćwiczeń w fitness klubie)
  • Istnieje metoda 'zawiązanie lin',która Cię w pewien sposób ogranicza, ale pozwala oprzeć się pokusie (np. kara finansowa za nieobecność na zajęciach fitness)

Powyższy przykład pochodzi z mojego życia. Jeśli nie odwołam zajęć pole dance z min. 6 godzinnym wyprzedzeniem, to tracę kaucję w wysokości ceny 1 zajęć. Jestem za to niezmiernie wdzięczna Real Passion! :) Jeśli moje plany ulegną zmianie, to zajęcia odwołuję wcześniej bez żadnych konsekwencji. Jeśli jednak na godzinę przed zajęciami dopada mnie leń i nie chce mi się ruszać, to tracę podwójnie: po pierwsze - pieniądze (niewielka kwota, ale zawsze), po drugie - sport (który ma wiele zalet, jak same wiecie).


Czy jesteś gotowa zrezygnować z zachcianki teraz w celu osiągnięcia czegoś większego w przyszłości? 

Jaki jest Twój długookresowy plan działania?
Jakie przeszkody napotykasz na drodze do jego osiągnięcia?
Jak na nie zareagujesz?
Czy jesteś w stanie, tak jam mitologiczny Odyseusz, 'zawiązać liny' i płynąć dalej?


Życzę Ci wytrwałości na co dzień i zmierzania w stronę swojego najważniejszego celu!

Buźka,
Nomadka


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :