Krok #1 - Potrzebuję swojego 'dlaczego'

By | czwartek, 18 sierpnia 2016 Leave a Comment
Krok #1 - Potrzebuję swojego 'dlaczego'

Hey!

Mówi się, że najtrudniejszy bywa pierwszy krok, zatem miejmy go już za sobą. Zaczynamy od podstaw, bo bez solidnych fundamentów niełatwo coś zbudować - jest to możliwe, ale małe zwątpienie w przyszłości może przekreślić nasze wysiłki. 

Nieważne, co dokładnie się robi, ale ważne żeby wiedzieć 'dlaczego'. Powinno to być coś ważnego dla nas, coś, co przynosi nam satysfakcję i poczucie spełnienia. Zastanawiając się dobrze nad odpowiedzią na to pytanie, definiujemy przyczynę naszych działań, czyli odpowiadamy na potrzebę, która w nas siedzi. Pewne jest, że będą pojawiać się momenty zwątpienia, brak sił czy totalne zniechęcenie. W takich momentach zapisane nasze szczere 'dlaczego' może dodać nam otuchy i pobudzić na nowo motywację. 

 Dlaczego chcę coś zrobić? Jaką potrzebę spełnić?


Polecam zapisanie odpowiedzi. Nieistotne czy w formie papierowej czy elektronicznej. Ważne, żeby była przez nas przechowywana i łatwo dostępna.

Czynności, które wykonujemy są tymi, na które przeznaczamy nasz czas, energię, pieniądze
Czy nie lepiej skupiać się na tych, które  mają dla nas wartość? Gdzie możemy być za miesiąc / rok / 5 lat, jeśli dziś zaczniemy działać? Gdzie chcemy być?

Do sformułowania 'dlaczego' możemy posłużyć się metodą Pantalona, czyli Motywacją Błyskawiczną. Odpowiadamy na następujące pytania:

1. Dlaczego mogłabyś dokonać zmiany?
2. W jakim stopniu jesteś gotowa na zmianę (w skali od 1 do 10)?
3. Dlaczego nie wybrałaś mniejszej liczby?
4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana - jakie byłyby jej pozytywne skutki?
5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie tak ważne?
6. Jaki jest następny krok?

Moje "dlaczego" wg motywacji błyskawicznej (Dlaczego chcę być Cyfrową Nomadką?):
1. Umiem się motywować, pracować samodzielnie, dążyć do celu, znam język angielski, jestem mobilna, lubię zmiany, edukuję się w tej tematyce, jestem zdeterminowana.
2. Cztery.
3. Już rozpoczęłam proces, zaczęłam coś w tym kierunku.
4. Odkrywanie świata, możliwość zatrzymania się w jednym miejscu na troszkę dłużej i poznanie nowej kultury/zwyczajów, poszerzenie horyzontów, dochód pomimo fizycznej nieobecności w biurze, efektywniejszy czas pracy, więcej czasu wolnego, nauka nowych umiejętności.
5. Uwielbiam podróżować i chciałabym czerpać z życia to, co najlepsze. Mieć satysfakcję z jego kształtowania, czuć się spełniona.
6. Definiuję pracę, która będzie mi sprawiać przyjemność i przynosić dobre wynagrodzenie (oczywiście zdalną).

Moje 'dlaczego' wg potrzeb:
Potrzebuję poczucia spełnienia, możliwości kierowania swoim życiem, spróbowania mieszkania w różnych zakątkach świata, rozwijania się, niezależności finansowej.

A jakie jest Twoje 'dlaczego'? Jakie potrzeby czekają na ich spełnienie? Jaki jest następny krok?


Buźka,
Nomadka


P.S.
Jeśli nie zawiążemy dobrze buta, to może i zaczniemy bieg. Ale gdzieś w trakcie sznurówka może się rozwiązać...  Dlatego my wiążemy porządnie od samego początku  (czytaj: ustalamy swoje 'dlaczego') i biegniemy!

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :